janskelazne.cz > Janské Lázně > Výlety do okolí > Sklenářovice - Mladé Buky

Sklenářovice - Mladé Buky

 

                    

Ze svahů Rýchor 15. února 1655 sjela vůbec první písemně zaznamenaná lavina v Krkonoších a strhla dvě sklenářovické chalupy. Z patnácti zasypaných osob osm zahynulo. Jakoby událost předznamenala zároveň tragický osud této malebné vesnice v zapomenutém koutě krkonošské přírody.

Osada se prvně připomíná roku 1515.

Vznikla však nejspíš mnohem dříve kolem původní sklářské pece. Největší rozkvět jí přinesla zlatá horečka v 16. století. V bukovém příšeří Bártova lesa jakoby stále dozníval halas kovkopů pracujících pro Kryštofa z Gendorfu.

Množství zachovalých hornických stařin v podobě desítek vskutku hlubokých rýh dodnes připomíná ohromný rozsah díla. Chudá naleziště zlata se záhy vyčerpala, horníci odešli za lepším a pro místní zbyl klopotný život hospodářů na kamenitých políčkách a prudce svažitých loukách sevřeného údolí někdejší Staré Vody.

Ještě na začátku 20. století měla vzkvétající obec vlastní samosprávu, školu, mlýn a dva hostince. Ve 42 domech žilo 220 obyvatel.

Ti byli po druhé světové válce vyhnáni do Německa.

Po 12. srpnu 1946 zůstala v nejhořejší sklenářovické chalupě jediná rodina antifašisty Aloise Hofera. Stavení postupně chátrala a brigádníci ve službách pastvinářského družstva z Mnichova Hradiště tomu rozhodně nebránili. Z nepochopitelných důvodů nedostaly Sklenářovice, ani Verneřovice na odvráceném svahu Sklenářovického vrchu, šanci na záchranu prodejem domů chalupářům. Definitivní konec přišel s akcí "Demolice" v letech 1959 - 1960.

Ženijní jednotka československé armády pomocí trhavin a vojenské techniky srovnala se zemí celkem 254 objektů v tehdejším trutnovském okrese.

Bohužel i celé Sklenářovice.

                      

 

Farma Sklenářovice

Zde si můžete zakoupit tradiční kozí sýry.

 

Lastminute Jánské Lázně nabízíme ubytování již od 400 Kč osoba/noc

Hotel Hela  Jánské Lázně

Hotel Hela 

750.00 Kč osoba/noc

více